Brutální útok na předsedu dělnického svazu COSCO

20. 8. 2018

PAME odsuzuje nadnárodní společnost COSCO, protože pod jejím velením byl surově napaden a zraněn předseda svazu dělníků COSCO v přístavu Piraeus, soudruh Markos Bekris.

K napadení došlo minulý týden při informačním shromáždění dělníků, uprostřed dne, v době, kdy je svaz v procesu kolektivního vyjednávání. Zastrašovací taktika ani útoky nás nezastaví!

Takové praktiky narazí na reakci organizovaného odborového hnutí, svazů i dělníků. Za tento vývoj je silně zodpovědná řecká vláda koalice SYRIZA - ANEL, jež svou politikou dala podporu zaměstnavatelům k používání takových praktik.  

Vyzýváme dělníky firmy COSCO, aby posílili svůj svaz, svou jednotu. Aby energičtěji a rozhodněji pokračovali v zápase, jenž začal za podepsání kolektivní smlouvy, zvýšení mezd, trvalé zaměstnání a zajištění práv. Nebojte se zastrašování a špinavých metod, jež používají zaměstnavatelé k napadání tohoto zápasu, k rozbití kolektivity a zrušení svazu, který je vymožeností dělníků firmy COSCO. Třídní odborové hnutí má velké zkušenosti z takových metod a provokací a má sílu, odvahu i znalosti k tomu, aby na ně reagovalo.  

ENEDEP, svaz přístavních dělníků firmy COSCO v Pireu, ve svém tiskovém prohlášení uvedlo:  

„V době, kdy probíhá kolektivní vyjednávání mezi naším svazem a COSCO, s požadavkem na kolektivní smlouvu pro techny dělníky v přístavu Piraeus, zaměstnavatelé spouštějí své mechanismy proti našemu boji. V této souvislosti zaměstnavatelé tlačí dělnický svaz pod svou kontrolu a využívají své nohsledy, kteří napadli a zbili předsedu našeho svazu v době, kdy informoval dělníky o vývoji.  

Hlásíme našim zaměstnavatelům a jejich poskokům, že nebudeme tolerovat jejich plány a mechanismy v přístavu. Pochopy a tyrany smete vlna organizovaného boje za naše práva.

Teď by se všichni měli rozhodněji shromáždit v našem svazu za:

Podepsání kolektivní smlouvy se zvýšením mezd pro všechny dělníky - Zastavení výsměchu vlády a zaměstnavatelů vůči dělníkům - Změnu všech smluv na zaměstnání na plný úvazek -

Založení Zdravotní a bezpečnostní komise - Uznávání nemocí z povolání.

Kolegové, zaměstnavatelé se bojí a zavádějí svá opatření. My přijmeme svá.“  

Vyzýváme odbory, aby svazu i dělníkům vyjádřily solidaritu všemi způsoby.

Atény, 20. srpna 2018

Zdroj: 
Vladimír Sedláček